Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Mapa serwisu | RSS
  panel użytkownika
 użytkownik  hasło
  rejestracja
  hasło
  newsletterPraca

Rozmowa kwalifikacyjna
01-04-2007

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza że zainteresowałaś pracodawcę swoją osobą i chce zobaczyć jaka jesteś "na żywo": jak radzisz sobie z trudnymi pytaniami, czy potrafisz opanować swoje nerwy, jak Twoja wiedza wygląda w praktyce kiedy musisz odpowiadać na bezpośrednie pytania.

Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się dobrze przygotować. Pierwsze dobre wrażenie swoją wiedzą już zrobiłaś, teraz rekruter oczekuje od Ciebie jego potwierdzenia w bezpośrednim spotkaniu. Jak to zrobić?...
Kilka dni przed rozmową:

Wyszukaj dostępne informacje o firmie - Skorzystaj z gazet, Internetu, popytaj znajomych którzy mogą znać tą firmę. Jeśli nie masz daleko, możesz pokusić się o jej odwiedzenie - będziesz się potem czuła swobodniej znając miejsce, zobaczysz w jaki sposób zachowują się i ubierają pracownicy, być może dowiesz czegoś ciekawego z wiszących na ścianach certyfikatów? Notuj informacje - ale też wrażenia.

Przygotuj sobie ubranie - Najlepiej niech to będą dwa zestawy w razie zmiany pogody czy choćby przypadkowego poplamienia przed wyjściem. Dopasuj ubiór do charakteru firmy i stanowiska - niech nie będzie zbyt swobodny ani zanadto sztywny.

Przejrzyj możliwe pytania i zadania
- Znajdź zestawy typowych pytań i spróbuj sobie na nie odpowiedzieć. Możesz to robić na głos przed lustrem, będziesz wiedziała jak wyglądasz i się zachowujesz co pozwoli Ci nie myśleć o tym w trakcie rozmowy. Spróbuj też dowiedzieć się czegoś o przebiegu rekrutacji od aktualnych lub byłych pracowników. Znana choćby ogólnie sytuacja mniej stresuje.
Dzień przed rozmową:

Przygotuj potrzebne dokumenty
- Wydrukuj CV i list motywacyjny które wysyłałaś, skompletuj referencje, świadectwa pracy i ukończenia szkół czy kursów. Włóż je do koszulek a te z kolei do schludnej teczki. Uważaj żeby nie były zagięte czy poplamione.

Wykorzystaj wizualizację - Przejrzyj jeszcze raz swoje notatki na temat firmy, przypomnij sobie związane z nią wrażenia, jeśli tam byłaś - układ pomieszczeń, wystrój oraz siebie w lustrze kiedy odpowiadałaś na typowe pytania. Wyobraź sobie siebie w tej firmie w trakcie rozmowy: jak się zachowujesz, odpowiadasz. Wyobrażaj sobie że świetnie Ci idzie. Oswoisz się z sytuacją i nastawisz pozytywnie.

Spędź dzień spokojnie
- Odpocznij, zrelaksuj się. Porób coś co lubisz. Daruj sobie wysiłek fizyczny i wszelkie imprezy. Połóż się o takiej godzinie, żebyś zdążyła się porządnie wyspać. Wypoczęta i zrelaksowana zrobisz znacznie lepsze wrażenie niż połamana zakwasami i z podkrążonymi oczami ;-)


W dniu rozmowy

Zjedz lekkie śniadanie - Przejedzona będziesz czuła się ciężka i ospała co robi kiepskie wrażenie. Jeśli jednak ograniczysz się do samej porannej kawy, jest bardzo prawdopodobne że podczas rozmowy zacznie Ci dokuczać głód.

Jeszcze raz przejrzyj notatki
- Przypomnij sobie firmę i przemyśl ponownie swoje odpowiedzi na możliwe pytania. Niech Cię one nie zaskoczą. Sprawdź czy na pewno masz wszystko.

Wyjdź 20 minut wcześniej niż zajmie Ci dotarcie do firmy
- Nieprzewidziane wypadki się zdarzają, możesz trafić na korek - wpadając zziajana i spocona po biegu będziesz wyglądała mało profesjonalnie. Będąc wcześniej, masz też chwilę czasu na odsapnięcie i krótkie przygotowanie psychiczne do spotkania. To cenne chwile.
W trakcie rozmowy:

Zachowuj się swobodnie ale nie nonszalancko
- Zachowuj się tak, jakby spotkania z ludźmi były najbardziej naturalną dla Ciebie rzeczą. Prezentuj pewność siebie połączoną z okazywaniem szacunku rozmówcy. Uważnie słuchaj i dostosuj nieco swój styl wypowiedzi do stylu osoby rekrutującej. Nie okazuj zdenerwowania.

Pewnie i otwarcie odpowiadaj na pytania - Jeśli pytanie jest trudne, powiedz to i poproś o chwilę do namysłu. Nie kręć, nie udawaj, nie lawiruj - to robi koszmarne wrażenie. O byłych pracodawcach mów z szacunkiem, o swoich błędach szczerze ale dodając od razu jak je naprawiłaś i czego Cię nauczyły.

Pytaj jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji - Przykładowo: jeśli padnie pytanie o to jakich spodziewasz się zarobków, możesz zapytać jaki dokładnie masz mieć zakres odpowiedzialności i obowiązków. Nie wahaj się pytać; ale też nie pytaj o sprawy które świadczą o Twoim kompletnym nieprzygotowaniu do rozmowy (np. o profil firmy).

Zaprezentuj swoją wiedzę i umiejętności - Na pytania, zwłaszcza merytoryczne, odpowiadaj szczegółowo i fachowo. Jeśli nie jesteś czegoś pewna, powiedz to - wypadnie znacznie lepiej niż złapanie Cię na udawaniu. Staraj się nieco rozszerzać odpowiedzi poza sam zakres pytania, pokaż że nie tylko wiesz ale też się tym interesujesz.

Pożegnaj się i podziękuj za spotkanie
- Niezależnie od odczuć związanych z rozmową, podziękuj za poświęcony Ci czas i kulturalnie się pożegnaj. Pozostawianie po sobie dobrego wrażenia i opinni owocuje lepszym nastawieniem do Twojej osoby i nawet jeśli nie tym razem, zwiększasz swoje szanse na pracę w przyszłości.
Po rozmowie:

Zanotuj wszystkie ważne informacje - Terminy kolejnych kontaktów lub etapów rekrutacji, zakres obowiązków czy stawki płac - wszelkie informacje które wyniosłaś ze spotkania. Biorąc udział w wielu rozmowach, możesz zacząć mylić firmy i stanowiska, a to może skreślić Cię jako pracownika.

Wyślij podziękowanie za rozmowę
- Pokażesz rekrutującemu że szanujesz poświęcony Ci czas oraz że faktycznie zależy Ci na otrzymaniu tej pracy. Sprawisz też na nim wrażenie kulturalnej osoby potrafiącej współpracować z innymi ludźmi.

Zawsze dbaj o swój wygląd, bądź zadbana, ubrana stosownie do sytuacji, bez przesadnego makijażu i wyzywającej biżuterii. Sprawiaj wrażenie swobodnej i pewnej siebie, ale szanującej rozmówców. Umawiaj się na rozmowy jak najczęściej, nawet w firmach do których nie jesteś całkowicie przekonana: trening czyni mistrza, również w dziedzinie kontaktów międzyludzkich. Ucz się - i korzystaj z tego czego się nauczyłaś!


Autor Kira
www.cyber-girl.net

Źródło: www.artelis.pl


(0) komentarzy / dodaj komentarz  Czytaj również


› Nie wysyłaj CV - Jeffrey J. Fox

› Formularz aplikacyjny - jak go wypełnić?

› Zawód Przedstawiciel Handlowy

› Rozmowa kwalifikacyjna - Aneta Borowiec

› Rozmowa kwalifikacyjna

Szukaj:

wpisz szukaną frazę

Oferty pracy:

› wszystkie oferty   › dodaj ogłoszenie

Szkolenia:


Polecamy  Najczęściej czytane artykuły:
 1. Nie wysyłaj CV
 2. Wynagrodzenia handlowców
 3. Sprzedażowy "Dream Team"
 4. Skuteczna komunikacja w sprzedaży
 5. Rynek nie ma litości dla..
 6. Cztery błędy sprzedaży
 7. Handlowcy na rynku pracy: uwodzą i porzucają
 8. Szczęście

  Najpopularniejsze tematy FORUM:

  Najpopularniejsze książki:
 1. Biblia Handlowca
 2. Handlowanie to gra
 3. Jak założyć skuteczny i dochodowy sklep internetowy
 4. SZTUKA PERSWAZJI
 5. Sztuka wojny
 6. Perswazja i NLP. Wideowarsztaty

  Najpopularniejsze e-booki:
 1. EBOOKi w pakietach
 2. Skuteczne pozyskiwanie klientów (darmowy fragment)
 3. Motywacja bez granic
 4. Umysł Sprzedawcy
 5. Hipnotyczny telemarketing
 6. Hipnotyczny marketing

Profesjonalne statystyki www


Na skróty:
google.pl:.:onet.pl:.:wp.pl:.:interia.pl:.:
:.:vans-shop.pl:.:alexa.com

salon-klamek.pl
oferty handlowe  Znajdź swojego PH

 
       
 
     
   

Prywatne anonse i ogłoszenia towarzyskie

home